عالم نباید بر دیگران اظهار غرور و تکبر کند

فرمایشات حضرت مولانا مطهری (حفظه‌الله) در جلسه اساتید حوزه علمیه احناف خواف در تاریخ دوشنبه ۶ اسفندماه ۹۷
آداب شخص عالم عبارت است از:

 • عالم باید دارای اخلاق حسنه و نیکو و حوصله‌ی زیاد باشد و در مسائل مختلف، بردباری و صبر از خود نشان دهد.
 • عالم باید در نشست و برخواستش متانت و وقار داشته باشد. باید به خاطر تواضع، سر عالم پایین باشد. منظور از متانت و وقار به خاطر تکبر نیست، بلکه این کار تقاضای علم است و متانت و وقار جزء لوازم و ضروریات علم می‌باشد.
 • عالم نباید بر دیگران اظهار غرور و تکبر کند، ولی با ظالم تکبر نمودن اشکالی ندارد، زیرا با این کار، ظلم آنها را در نگاه دیگران خوار می‌کند.
 • هنگامی که عالمی در مجالس و محافل وارد می‌شود، به دنبال جایگاه مخصوص و بالا نباشد، زیرا این علامت غرور و تکبر است.
 • عالم نباید حرف‌های بیهوده بزند و تمسخر و خنده را عادت خود قرار دهد، زیرا با این کار هیبت و عزتش از دل مردم خارج می‌گردد.
 • عالم باید با شاگردانش برخورد نیک و خوبی داشته باشد. اگر کسی از او سؤالی پرسید نباید ناراحت شود، بلکه اگر در سؤال آن فرد نقصی وجود دارد باید آن نقص را اصلاح نماید و خشمگین نشود. اگر جواب سؤالی را نمی‌داند، شرم و خجالتی برای گفتن "نمی‌دانم" یا "در ذهنم نیست" نداشته باشد. اگر عالمی جواب اشتباهی داد و آن فرد سؤال‌کننده با دلیل، اشتباهش را تذکر داد، آن را قبول نماید، زیرا در رجوع کردن از اشتباه عیبی نیست، بلکه باعث فضیلت نیز هست.
 • عالم باید شاگردانش را از علومی که هیچ فایده‌ای در آنها نیست منع نماید و آنها را به علومی مشغول کند که نافع و فرض عین باشد. مثلاً یکی از علومی که فرض عین و نافع است، تقوا می‌باشد. به همین جهت عالم باید اول تقوای شاگردان و متعلقینش را درست نماید، زیرا تقوا باعث عزت دنیا و آخرت خواهد شد و انسان را از دنیا به آخرت سوق می‌دهد و حرص و طمع را از انسان دور می‌کند و قناعت را در وجود افراد زنده می‌کند.
 • لازم به یادآوری‌ست که اولاً خود عالم باید تقوا را در وجود خود بیاورد و بعد به دیگران درس تقوا دهد، زیرا اگر این‌گونه نبود، اثری در یاد دادن تقوا به دیگران وجود نخواهد داشت.
 • رئیس مجمع فقهی اهل سنت خراسان رضوی در آخر توصیه نمودند: همه علما باید به این صفات متصف شوند و اگر دوست دارند در دل مردم جای گیرند باید تقوا داشته باشند و این صفات را در وجود خود بیاورند.
  خداوند متعال همه علمای ما را علمای ربانی و متقی بگردانند.

محمد مکفی رودی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
آخرین ویرایش در 09 اسفند 1397

نظر خود را با ما در میان بگذارید

پر کردن موارد ستاره‌دار، الزامی است.

 كليه حقوق براي پايگاه اطلاع‌رساني حوزه علميه احناف خواف محفوظ است © 2017 میلادي - 1396 هجری شمسی

© 2015 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper