پرسش و پاسخ شرعی

آخرین بروز رسانی 92/05/02

مربوط به موضوع گوناگون و مسائل بانکی

به صفحه تلگرام ما بپیوندید

تقويم اهل سنت شمس مطهر

کانال احناف خواف در آپارات

اشتراک ویدئوهای ما در آپارات

دفتر امور دانشجویی حوزه علمیه احناف خواف

گزارش سومین همایش سالانه فرهیختگان اهل سنت شهرستان خواف

امروز 29 اسفندماه 90 جلسه دیدار و میثاق فرهیختگان شهرستان خواف توسط دفتر امور دانشجویی حوزه علمیه احناف خواف برگزار گردید.

جلسه مذکور که در نوع خود پربار و زیبا بود، با اجرای زیبای آقای دین محمد صالحی –کارشناس ارشد ادبیات- و تلاوت دلنشین دانشجوی محترم آقای عبدالجلیل مشورتی آغاز گردید و با ادای خیرمقدم توسط مولوی حسین احمد شهیدی –مدرس حوزه علمیه احناف خواف – ادامه یافت.

پس از آن جناب مولوی علی خیری –استاد و مدیر حوزه علمیه صدیقیه تربت جام- با بیانات شیوا و پرمحتوای خود پیرامون «اخلاص و راهکارهای تزکیه» زینت بخش بودند و بر عرفان حضار افزودند.

پایان دهنده بخش اول جلسه گزارشی بود که توسط آقای غلامرسول بهجتی -دانشجوی محترم کارشناسی ارشد جغرافی- از فعالیت های دفتر امور دانشجویی و مطالبات آن ارائه گردید و پس از آن جلسه جهت پذیرایی و استراحت میهمانان، به مدت نیم ساعت تعطیل شد.

بخش دوم جلسه با سخنرانی جناب آقای مهندس محمداعظم احراری -مسوول هیئت نظارت و داوری جماعت دعوت و اصلاح ایران- آغاز گردید. سخنرانی مذکور که در مورد «اصلاح مواضع بنده نسبت به خداوند» بود، بر شور و هیجان جلسه افزود.

حسن ختام بیانات جلسه، سخنرانی جناب مولانا مطهری –مدیریت محترم حوزه علمیه احناف خواف- بود که به علت ضیق وقت با تقدیر و تشکر از میهمانان محترم، دانشجویان گرامی و فرهیختگان ارجمند حاضر در جلسه به طور مختصر ارائه گردید.

پایان بخش جلسه، مراسم تقدیر و تشکر و اهدای جوایز به 35 نفر از مولفین و مترجمین شهرستان خواف بود.

لازم به تذکر است که در جلسه امروز حدود 450 نفر از دانشجویان و فرهیختگان شهرستان خواف حضور داشتند که پس از اقامه نماز جماعت ظهر و صرف ناهار، با جلسه پرسش و پاسخ رسما ساعت 3 بعد از ظهر پایان یافت.

تلاوت قرآن کریم توسط آقای عبدالجلیل مشورتی

خیر مقدم توسط مولوی حسین احمد شهیدی

سخنرانی جناب مولوی علی خیری

گزارش فعالیت دفتر توسط آقای غلامرسول بهجتی

سخنرانی جناب مهندس محمداعظم احراری

سخنرانی جناب مولانا مطهری

 

 

معرفی دفتر امور دانشجویی حوزه­ ی علمیه احناف خواف

از آنجا که حوزه و دانشگاه، دو هسته­ ی اصلی و تأثیر گذار جامعه می باشند از دیرباز مسئله­ ی وحدت این دو از دغدغه های بسیار مهم حوزه­ ی علمیه­ ی احناف خواف بوده است ، لذا لزوم برنامه ریزی و توجه به پتانسیل های آنان از اهمیت بسزایی برخوردار است .

با توجه به افزایش جمعیت دانشجویی وتوسعه­ ی فضاهای آموزشی و حضور افراد با طیف های مختلف فکری در این فضاها، می­ طلبد دانشجویان بیش از پیش در زمینه­ ی مسائل اعتقادی و ایمانی آگاه باشند؛ و نیز به وجود آمدن تفکرات و مکاتب جدید جهت تشکیک در آموزه­ های دینی، لازم گردیده است تا طلاب مدارس دینی نیز هر چه بیشتر با مسائل روز آشنا گردند. در همین راستا با حسن تدبیر و حمایت­ های حضرت مولانا حبیب الرحمان مطهری(مدیر محترم حوزه)، دفتر امور دانشجویی حوزه­ ی علمیه احناف خواف در سال 1389 تأسیس گردید تا به عنوان پل ارتباطی میان حوزه ودانشگاه، ایفای نقش نماید.

در ذیل مختصرا به فعالیتهای دفتر دانشجویی حوزه علمیه احناف خواف اشاره می­نماییم.

همایش و دیدار دانشجویان با علماء حوزه:

همایش فروردین ماه دانشجویی حوزه علمیه احناف خواف

الف.اولین همایش در دهه اول فروردین ماه 89 برگزار گردید. در این همایش که خود شروع کار رسمی دفتر امور دانشجویی بود تعداد زیادی از دانشجویان، طلاب و فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی حضور داشتند. این جلسه بصورت نیمروزی ویژه برادران برگزار گردید، اساتیدی چون مولوی جواد عصار، مولوی حسین احمد شهیدی، دکتر عبدالطیف عیدی­خانی، مولوی محمد موحدی، آقای عبدالرحمان شهیدی، مولوی گل محمد مومن و مولانا حبیب الرحمان مطهری در مباحث گوناگون به ایراد صحبت پرداختند.

ب.دومین همایش در اسفند ماه 89 برگزار شد.در این جلسه فرهیختگانی چون: مولوی جواد عصار، دکتر عبدالواحد عیدی­خانی، دکتر محمد ابراهیم ساعدی، مولوی صدرالدین احراری و مولانا حبیب الرحمان مطهری به ایراد صحبت پرداختند. این همایش چون همایش قبل بصورت نیمروزی و ویژه برادران برگزار گردید.

 کلاسهای تابستانی:

همایش دانشجویی حوزه علمیه احناف خواف کلاس مولوی مومن                  همایش دانشجویی حوزه  علمیه احناف خواف کلاس مولوی منصوری

الف.دوره اول کلاسها در مرداد ماه 89 به صورت سه روزه برای برادران و خواهران سطح شهر برگزار گردید. این دوره شامل کلاسهای تاریخ اسلام به تدریس مولانا شهاب الدین شهیدی، اخلاق اسلامی به تدریس مولوی گل محمد مومن، تفسیر موضوعی قرآن به تدریس دکتر محمد ابراهیم ساعدی، عقیده اسلامی به تدریس مولوی گل محمد منصوری، سنن نبوی به تدریس مولوی حبیب الرحمان قهستانی بود.

ب.دوره­ی دوم در تابستان 90 به صورت 2روزه برای برادران و خواهران برگزار شد. در این دوره مباحث دروه قبل با سرفصل های جدید با تغیر استاد سنن نبوی برگزار گردید. مدرس سنن نبوی در این دوره مولوی غلام محمد شرافتمند بودند.

دوره 10 روزه تفسیر موضوعی قرآن:

همایش دانشجویی حوزه علمیه احناف خواف کلاس دکتر ساعدی                    تفسیر موضوعی قرآن کریم دکتر ابراهیم ساعدی

این دوره که به ترتیب در ماه های رمضان سال 89 در مسجد شیخ زین الدین(ره) و سال 90 در مسجد سیدنا ابوبکر صدیق(رض) به تدریس دکتر محمد ابراهیم ساعدی برگزار گردید. در این دوره از کلاسها تفسیر سوره های آخر قرآن مورد بررسی قرار گرفت.

تجلیل از برترین های کنکور شهرستان:

این دو سال فعالیت دفتر امور دانشجویی مقارن بود با اعلام رتبه های کنکور سراسری و عید سعید فطر، و این تقارن مسئولین دفتر را مجاب نمود تا از برترین های کنکور سالهای 89 و 90 در نماز عید فطر آنسال ها تقدیر بعمل آورند. در دوره اول 22 نفر و در دوره دوم 12 نفر از دانش آموزان سطح شهرستان که رتبه­ ی متناسب با اساسنامه­ ی دفتر کسب نموده بودند تقدیر بعمل آید.

برگزاری کنفرانس­ های مختلف:

در این مبحث که تاکنون در یکسال برگزار گردیده است، مباحثی در خور موضوعات روز جامعه جوان اسلامی شهر در سه منطقه شهر به تدریس اساتیدی چون مولوی جواد عصار(مدرس حوزه و دارای مدرک کارشناسی ادبیات فارسی)، دکتر محمد ابراهیم ساعدی (دارای مدرک دکترای علوم قرآنی و حدیث از خارطوم سودان) و دکتر عبدالطیف عیدی خانی (از فعالین جماعت تبلیغ و دارای مدرک تخصص اطفال) مطرح گردید.

ایجاد نشریه­ ی داخلی دفتر امور دانشجویی:

نشریه  صدای دیدار همایش دانشجویی حوزه علمیه احناف خواف                                   

دفتر اموردانشجویی از همان همایش اول نشریه­ای با نام "صدای دیدار" منتشر نمود. این نشریه که بصورت گاهنامه و داخلی در دفتر امور دانشجویی منتشر میشود مخصوص مراسم و همایش ها می باشد.

دانلود نشریه صدای دیدار 1                                   دانلود نشریه صدای دیدار 2                                دانلود نشریه صدای دیدار 3

کلام آخر:

با توجه به جوان بودن تاسیس دفتر امور دانشجویی حوزه علمیه احناف خواف از تمامی فرهیختگان و فعالان عرصه حوزه و دانشگاه، دانشجویان و طلاب عزیز خواهشمندیم که ما را با انتقادها و پیشنهادهای سازنده خود یاری نموده و در راه پیشبرد اهداف جامعه­ ی کریمه­ ی اسلامی یاری فرمایند.

پل­ های ارتباطی ما و شما

تلفن: 05324229826

ایمیل: student.ahnafekhaf@gmail.com

کمیته فرهنگی و واحد تبلیغات دفتر امور دانشجویی

بازديد : 9252 بار نمايش يافته است .

کلمات کليدي : : دفتر امور دانشجویی
 
نام شما: [ _NEWUSER ]

نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]