تناسب رفتاری با یک بیماریِ مسری و یک انحراف اعتقادی و دینی

عاقلانه‌­ترین روش برای مقابله با بیماری­‌های مسری، انجام توصیه‌­های پزشکی است. امروزه دنیا با بیماری کرونا دست و پنجه نرم می‌­کند و همه این مطلب را اقرار دارند که نمی‌­شود با یک بیمار کرونایی همان رفتاری را داشت که با یک فرد سالم داریم.

یک فرد عاقل و فهمیده در مباحث اعتقادی و دینی خود نیز تلاش می­‌کند تا صحت و سلامتی را پیش گیرد و از بیماری و انحراف در امان باشد. جامعه­‌ی عاری از انحراف اعتقادی، جامعه­‌ای است که تک تک افراد آن، به مباحث اعتقادی و دینی خود پایبند هستند. افراد منحرف و کسانی که بر اساس هوای نفس یا خواسته‌­های شیطانی دنبال تغییر روند اعتقادی هستند در حقیقت به یک بیماریِ مسری مبتلا می‌­باشند.
برخی از افراد برای برطرف کردن یک مشکل اجتماعی یا خانوادگی به دنبال تصحیح قوانین اولیه و اصلی دینی می­‌افتند. در مباحث اجتماعی فریاد می‌­زنند، حکم طلاق، شکل عقد و ازدواج اسلامی، روش آشنایی جوانان و برنامه­‌های قبل از ازدواج، تعریف ربا، حرمت موسیقی و ... را تغییر دهید. اما واقعاً راه تصحیح و ترک انحراف، آن است که انحرافات را بیشتر کنیم یا به اصل بازگردیم و انحراف را از بین ببریم. مشکل اصلی آن است که همه می­‌خواهند موانع موجود در راه انحراف را اصلاح کنند در حالی که باید اصل انحراف را خشکاند. باید به مبانی اساسی و دینی بازگشت که خالق حقیقی برای انسان‌ها فرستاده است. مبانی دینی که ۱۵ قرن از آن گذشته و هنوز کسانی که به همان اصل و اساس اسلامی پایبند هستند برترین آرامش را تجربه می‌­کنند. مولانا اشرف‌علی تهانوی در کتاب انتباهات به این نکته اشاره می­‌کند که انحرافات دینی را افراد منحرف، به وجود آورده باعث شده­‌اند تا دین در نگاه برخی از افراد، سخت یا خشک جلوه کند؛ پس باید ما خود را به سلامت اعتقادی و دینی بیاراییم تا این انحرافات از بین بروند. افراد جامعه همانطور که در مقابل بیماران مبتلا به بیماری مسری، روشی خاص دارند و از آنها پرهیز می­‌کنند از افراد منحرف اعتقادی و دینی نیز باید پرهیز شود. هر کس باید خود را در مسیر اعتقادی و دینی بسازد و تلاش کند تا آثار و ثمرات آن را به خوبی دریابد. پس عاقلانه‌­ترین روش برای رفع انحرافات اجتماعی و اعتقادی پایبندی به برنامه‌­های دینی است؛ همان برنامه­‌هایی که اصل و اساس این امت را ساخت و آنان را در دنیا سرآمد نمود.

✍️جواد عصاررودی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر خود را با ما در میان بگذارید

پر کردن موارد ستاره‌دار، الزامی است.

 كليه حقوق براي پايگاه اطلاع‌رساني حوزه علميه احناف خواف محفوظ است © 2017 میلادي - 1396 هجری شمسی

© 2015 Your Company. All Rights Reserved. Designed By JoomShaper