پرسش و پاسخ شرعی

آخرین بروز رسانی 92/05/02

مربوط به موضوع گوناگون و مسائل بانکی

به صفحه تلگرام ما بپیوندید

تقويم اهل سنت شمس مطهر

کانال احناف خواف در آپارات

اشتراک ویدئوهای ما در آپارات

تمام ابعاد زندگی حضرت رسول اکرم(ص)سراسر الگو و اسوه است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی احناف خواف، مولوی محمد مکفی - مدرس محترم حوزه علمیه احناف خواف - درمراسم نمازجمعه «26 آبان‌ماه 96» اهل سنت خواف، پیرامون اخلاق نبوی به ایراد سخن پرداخت.
ایشان درمقدمه سخنان خویش اظهار داشت: 27 آبان‌ماه طبق تقویم کشوری مصادف با وفات حضرت رسول اکرم(ص) و شهادت حضرت امام حسن مجتبی است.حضرت حسن(رض) بیشترین شباهت را به حضرت رسول اکرم(ص)داشتند. اعتقاد اهل سنت براین نیست که امروز وفات رسول‌اکرم(ص)است، بلکه اعتقاد ما بر این است که حضرت رسول اکرم(ص) در 12ربیع‌الاول هم متولد و هم وفات یافتند. در مذهب اهل سنت، سالگرد و تولد برای هیچ‌کس حتی رسول اکرم(ص) صحیح نیست، بلکه به جای عزاداری برای عزيزان‌، راه و مسلک ایشان را الگوی زندگی خویش قرار می‌دهیم.
خداوند متعال در آیه 21سوره احزاب می فرمایند: «لقد کان لکم في رسول الله اسوه حسنة» به راستی چرا در مورد حضرت ابراهیم(ع) و پیامبر اکرم(ص) بحث اسوه مطرح می‌شود؟ چرا که حضرت ابراهیم (ع) و رسول اکرم(ص) با مبارزه با کفر و بت‌پرستی و دعوت انسان‌ها به طرف توحید مشکلات بسیار بیشتری نسبت به سایر انبيا متحمل شدند. حضرت رسول اکرم(ص) می‌فرمایند: به اندازه‌ای که من در راه دعوت اذیت شدم هیچ پیامبری اذیت نشده است.
ایشان افزود: اسوه‌بودن رسول اکرم(ص) طبق آیات قرآن قطعی و مستمر است و سراسر زندگی ایشان اسوه و الگو است. از ام‌المومنين عایشه صديقه(رض) در مورد اخلاق رسول اکرم(ص) پرسیده شد فرمودند: اخلاق پیامبر(ص) عیناً قران بود. الله‌تعالی در قرآن کریم می‌فرماید: «انک لعلی خلق عظیم» ای پیامبر تو دارای خُلق عظیم و بزرگی هستی.
مولوی مکفی ادامه داد: در وجود حضرت رسول اکرم(ص) صفت عفو و بخشش بسیار بود. حضرت جابر(رض) روایت می‌کند که پیامبر(ص) فرمودند: الله‌تعالی من را مبعوث کرده است تا اخلاق و افعال نیک را کامل کنم.
ایشان تأکید کرد: اگر الله تعالی به ما انسان‌ها ظاهر خوبی داده است بایستی باطن خود را نیز نیکو کنیم و اخلاق نیکی در زندگی داشته باشیم. امروزه اگر در دنیا شاهد ظلم و جنایت‌های فراوانی هستیم همه به خاطر عدم رعایت اخلاق نیکو در زندگی است. بدون شک اگر اخلاق رسول اکرم(ص) بین ما می‌بود هیچ جنگی در کار نبود. الله تعالی می‌فرماید: ای پیامبر(ص) اگر بداخلاق می‌بودی همه از اطرافت پراکنده می‌شدند.
ایشان تصریح کرد: تمام ابعاد زندگی حضرت رسول اکرم(ص)سراسر الگو و اسوه است که یکی از این موارد می‌توان به رفتار حضرت رسول اکرم(ص) در اجتماع و برخورد با مردم اشاره کرد. الله تعالی می‌فرماید: پیامبری از خودتان در میان‌تان آمد که مشقت شما بر پیامبر(ص) سخت است و نسبت به هدایت انسان‌ها حریص و نسبت به مومنان نیز رئوف و مهربان است.
حضرت انس بن مالک(رض) در مورد اخلاق پیامبر(ص) می‌فرماید: پیامبر(ص) زمانی‌‌که با شخصی دست می‌دادند، دست خود را از طرف مقابل جدا نمی‌کردند تا خودش دستش را جدا می‌نمود و اگر با کسی صحبت می‌کردند پیامبر صحبتش را قطع نمی‌فرمودند و در جلوی کسی پای مبارک خویش را دراز نمی‌کردند.
امهات المومنين حضرت صفیه(رض) می‌فرمایند: من هیچکس را از پیامبر(ص) مهربان‌تر ندیده‌ام.
حضرت عایشه(رض) روایت می‌کنند: هيچ‌گاه پیامبر(ص) با دست مبارک خویش هیچ کس را - چه زن و چه خادم - تنبیه نکردند.
مدرس حوزه علمیه احناف خواف خاطر نشان کرد: متاسفانه امروزه دادگاه‌ها از پرونده‌های طلاق پُر شده است که ناشی از عدم رعایت اخلاق صحیح در خانواده است. باید تحمل داشته و سعه صدر خود را بالا ببریم. هیچ زندگی نیست که صددرصد در آن آرامش حاکم باشد. مشکلات در همه زندگی‌ها وجود دارد و این ما هستیم که باید سعه صدر داشته باشیم و اخلاق ما اخلاق نبوی باشد.
حضرت انس بن مالک(رض) می‌فرمایند: من ده سال خادم پیامبر(ص) بودم، اما در این ده سال پيامبر(ص) حتی به من اُف هم نگفتند. اما به راستی اخلاق ما با کارگر و یا کسی که از طبقه اجتماعی کمتری برخوردار است این‌گونه است؟! همچنین اخلاق پیامبر(ص) در معاملات بسیار پسندیده بود. ایشان می‌فرمایند: بهترین شما کسی است که قرض خود را به خوبی ادا کند. وفای به عهد حضرت رسول اکرم (ص) نیز بسیار ستودنی بود. روزی یک صحابی با حضرت رسول اکرم(ص) قرار می‌گذارد و فراموش می‌کند تا سر قرار خویش با پیامبر(ص) حاضر شود تا اینکه پس از سه روز متوجه می‌شود و سر قرارش با حضرت رسول اکرم(ص) می‌رود و می‌بیند که پیامبر(ص)هنوز ایستاده بودند.
ایشان افزود: ره‌آورد اين اخلاق پیامبر(ص) تربیت و وجود صحابی‌ای شد که هر کدام یک مقتدا برای جامعه اسلامی قرار گرفتند. اسلام در مدت اندکی گسترش پیدا کرد و جنگ‌های میان اعراب خاتمه یافت و شکل‌گیری امت واحده و تمدن اسلامی بر مبنای قرآن و سنت پیامبر اکرم (ص) قرار گرفت.

ایشان در زمینه اخلاق مذهبی تصریح کرد: از دیگر موارد اخلاق‌ می‌توان به اخلاق مذهبی اشاره کرد. در مذهب اهل سنت اهانت به هر فکر، عقیده‌ و مذهبی حرام است و همینطور ما اهل سنت دوست نداریم کسی به مذهب ما اهانت کند؛ همانطور که مقام معظم رهبری در فتوای تاریخی خویش توهین به مقدسات اهل سنت را تحریم کردند. ولی متاسفانه هر ساله شاهد توهین عده‌ای به مقدسات اهل سنت هستیم.
ایشان در خاتمه سخنان خویش فرمودند: متاسفانه چند روز پیش شاهد زلزله عظیمی در استان کرمانشاه بودیم و افراد زیادی کشته، بی‌سرپرست و بی‌پناه شدند. خدمت تمام مردم ایران بالخصوص مردم عزیز کرمانشاه تسلیت عرض نموده و برای بازماندگان ایشان صبرعظیم خواستاريم. الحمدلله دلسوزی و کمک‌های انسان دوستانه مردم ایران قابل تقدیر است اما هنوز کمبود‌هايي وجود دارد که از مسئولین عزیز خواستاريم تا نسبت به کمبودهای مردم آن منطقه توجه بیشتری نمایند.مولوی محمد مکفی اخلاق پیامبر(ص) حضرت حسن(رض) سالگرد و تولد عقیده‌ اهل سنت
ارسال شده در مورخه : شنبه، 27 آبان ماه، 1396 توسط admin  پرینت
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما (ضروری): 
ایمیل شما (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت

اشتراک گذاري مطلب